Przejdź do treści
Aktualności
Sylwetki

Wizjonerka nowatorskich rozwiązań

Rozmowa z współorganizatorem konferencji w Dolinie Krzemowej – Beatą Drzazga, mentorem biznesu i wizjonerem, która dzieli się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem zdobytym w kolebce technologii i innowacji, podczas polskich paneli dyskusyjnych.

Była pani współorganizatorem konferencji w Dolinie Krzemowej, organizowanej przez wybitnego polskiego profesora wykładającego na uczelni Stanford - Piotra Moncarza. Co może nam pani o tym powiedzieć?

Dolina Krzemowa, czyli Sillicon Valley jest uważana za centrum światowego przemysłu technologicznego. To ekosystem, który łączy w sobie kapitał, innowacje, talent i infrastrukturę, co przyczyniło się do powstania tam wielu globalnych gigantów technologicznych jak Apple, Google, Facebook, Intel, czy Tesla. Znajdują się tam też liczne uniwersytety i instytuty badawcze, takie jak Stanford University, University of California, Berkeley, które wspierają innowacyjność i rozwijają talenty w dziedzinie technologii. Nie dziwi więc fakt, że to mekka dla startupów i przedsiębiorców firm technologicznych, a także inwestycji typu venture capital. Każdego roku Dolina Krzemowa przyciąga innowatorów i przedsiębiorców z całego świata, zmieniając sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i komunikujemy się. Jestem zaangażowana w tamtejszą konferencję, bo lubię być tam gdzie kładzione są „kamienie milowe” światowej gospodarki.

Ostatni miesiąc był dla pani bardzo gorący pod względem ilości konferencji i paneli dyskusyjnych w jakich brała pani udział w Polsce. Porozmawiajmy o nich zaczynając od tego jakie są pani refleksje po Regionalnym Kongresie Gospodarczym "Opolskie dla biznesu".

Na konferencji omawiano szereg tematów związanych z przedsiębiorczością i ekonomią. Główne panele tematyczne skoncentrowały się na roli kobiet w e-biznesie, roli sztucznej inteligencji oraz zarządzaniu firmami rodzinnymi. Te obszary są dla mnie bardzo ważne już od jakiegoś czasu, a na tym forum eksperci i przedstawiciele biznesu mogli dzielić się wiedzą i doświadczeniami, a także dyskutować nad wielowątkowym charakterem gospodarki. Podczas prowadzenia panelu, skupiliśmy się na roli kobiet w dużych firmach. Podkreślałam, że sukces w biznesie nie jest uzależniony od płci, a od odpowiednich kompetencji, pasji i zdolności do zarządzania. Chciałam jak zawsze zaznaczyć, że każdy przedsiębiorca, niezależnie od płci, może odnosić sukcesy w różnych branżach. W moim wykładzie skupiłam się na znaczeniu analizy pomysłu i odwagi działania w biznesie. Podkreślałam, że na początku może być trudno i pojawią się niepewności, ale kluczem jest krok po kroku dążenie do celu. Przedsiębiorcy powinni mieć pasję i zaangażowanie w to, co robią. To była wartościowa konferencja, która umożliwiła wymianę doświadczeń i wiedzy między przedsiębiorcami oraz ekspertami. Organizatorzy, czyli Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, zorganizowali udane wydarzenie, które pokazało różnorodność kwestii gospodarczych. Mam nadzieję, że spotkanie to przyczyni się do dalszego rozwoju przedsiębiorczości w regionie opolskim.

Chciałbym również poruszyć temat pani udziału w projekcie "Być Kobietą on Tour".

Być Kobieta on Tour było niesamowitym wydarzeniem, gdzie miałam zaszczyt wystąpić przed równie fantastyczną publicznością, która skupiała 400 niezwykłych kobiet z Polski i innych krajów. Byłam zaproszona jako jeden z głównych gości i miałam godzinny wywiad na scenie , który przeprowadziła ze mną Dorota Wellman. Cenię ją za jej inteligencję, siłę ducha, wspaniały humor i szacunek wobec ludzi. W ramach tego projektu mieliśmy okazję posłuchać wielu interesujących kobiet, takich jak Grażyna Kulczyk, która prezentowała swoje muzeum, czy Lidia Owsiak, która opowiadała o swojej pracy i życiu. To było jubileuszowe, 10. wydanie tej konferencji, a dla mnie wyjątkowe doświadczenie, które pokazało, jak wiele niesamowitych kobiet osiąga w swoich dziedzinach sukcesy.

Kolejne pani spotkanie odbyło się tym razem z wyjątkową młodzieżą pod hasłem ”Akcja & Inspiracja”, czego dotyczyło?

To świetny pomysł spotkań, gdzie dodajemy słuchaczom sił, pomysłów i inspiracji do własnych start upów. Najważniejsze jest to aby poznać siebie , co najbardziej kochamy robić. Tłumaczyłam słuchaczom to co zawsze podkreślam: aby pasję przerodzić w pracę, wtedy będziemy za tym podążać z przyjemnością i z determinacją. Podkreślałam również, aby pamiętając o szacunku dla wszystkich dookoła dawać ludziom to czego potrzebują. Tym sposobem nie tylko rozwiązujemy ich „problemy” ale często tez im zapobiegamy. Występując przed młodzieżą podkreślałam, że jeśli sami nie maja pomysłów, mogą przyglądać się największym sukcesom np. z za oceanu, by zdobyć się na odwagę przenieść pomysły, modele biznesowe i innowacji np. właśnie z Doliny Krzemowej. Nowatorskie rozwiązania technologiczne i biznesowe, które sprawdziły się gdziekolwiek na świecie często mogą być przekształcone i dostosowane do innych obszarów i rynków. Jednak może to wymagać dostosowania do lokalnych uwarunkowań prawnych, kulturowych i gospodarczych. Warto również pamiętać, że sukces w nowym regionie często zależy od zrozumienia specyfiki lokalnego rynku i potrzeb klientów. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przemyśleć dostosowanie pomysłu i współpracować z ekspertami z danego rynku.

Najnowsze wydanie