Przejdź do treści
Aktualności
Lifestyle

Tworzenie świadomych miejsc pracy

Powrót do biura  - dla jednych długo wyczekiwany moment, szczególnie dla osób ceniących sobie codzienną rutynę, bezpośredni kontakt z innymi oraz szybszy przepływ informacji; dla innych niekorzystne rozwiązanie po pracy całkowicie zdalnej lub hybrydowej, która nierzadko stanowiła kompromis między oczekiwaniami pracowników a wymaganiami firm.

 

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez PwC (2021) 68% menadżerów uważa, że pracownicy powinni przebywać w biurze minimum trzy dni w tygodniu, podczas gdy 55% pracowników zadeklarowało, że chcieliby pracować zdalnie co najmniej trzy razy w tygodniu.

Na co wrócić uwagę tworząc biura przyjazne pracownikom?

Kultura organizacyjna oraz komunikacja

Spójność między deklarowanymi wartościami a faktycznym funkcjonowaniem firmy odgrywa niezwykle ważną rolę w podnoszeniu poziomu zaangażowania pracowników oraz utożsamiania się z miejscem pracy, zespołem. Otwartość w komunikacji, transparentność oraz wzajemny szacunek i wsparcie budują zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Pracownicy, którzy czują się wysłuchani oraz doceniani, są bardziej zaangażowani oraz zmotywowani do pracy.

Komfort przestrzenny i poczucie przynależności

Poczucie komfortu w miejscu pracy działa wzmacniająco na jakość wykonywanych obowiązków. Mając świadomość różnic indywidualnych, również neuroróżnorodności warto zadbać o potrzeby pracowników, tworząc biura elastyczne zarówno z otwartą przestrzenią (open space) jak i przestrzeń, gdzie można pracować w ciszy i większym skupieniu. Możliwość personalizacji stanowiska oraz poczucie przynależności do zespołu pozytywnie wpływają na satysfakcję oraz efektywność.

Autonomia oraz uważność na środowisko pracy

Pracownicy, którzy mają wpływ na organizację swojego stanowiska pracy, takie jak regulacja temperatury, oświetlenia, czy możliwość wyboru miejsca pracy, doświadczają większego komfortu psychicznego.

Relacje interpersonalne oraz wsparcie społeczne

Dobre relacje ze współpracownikami oraz przełożonymi stanowią fundament dobrostanu. Wspierające środowisko (budowanie sieci wzajemnego wsparcia i współpracy), otwarta komunikacja oraz wzajemny szacunek redukują stres oraz wpływają na większy poziom zadowolenia z pracy.

Natura w biurze

Badania naukowe potwierdzają wpływ roślin w biurze na poprawę koncentracji, samopoczucia, na redukcję stresu oraz wzrost produktywności pracowników. Zieleń poprawia jakość powietrza, zwiększa satysfakcję z pracy oraz wzmacnia kreatywność. Oczyszczając powietrze zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia oraz wpływają na redukcję hałasu.

Badania Reyne-Pugh i współpracowników wykazały, że jakość powietrza, hałas, temperatura oraz oświetlenie mają istotny wpływ na komfort środowiskowy i satysfakcję z pracy.

Strefa ciszy oraz przestrzeń do relaksu

Mając świadomość współczesnych zagrożeń w obszarze zdrowia psychicznego warto stworzyć przestrzeń, która pozwoli pracownikom wyciszyć się, zadbać o równowagę, zrelaksować się. Brak takich miejsc może zwiększać ryzyko wypalenia zawodowego oraz obniżyć efektywność.

a

Wyposażenie biura

Ergonomiczne meble - wygodne fotele, regulowane biurka stanowią podstawę komfortu fizycznego, wpływając jednocześnie na komfort psychiczny.

Świadome i nowoczesne firmy wiedzą jak ważna jest zarówno profilaktyka zdrowia psychicznego, jak i podejmowanie działań interwencyjnych w sytuacjach tego wymagających. Sięganie po wsparcie psychologiczne oraz włączenie programów psychoedukacyjnych stanowić będzie uzupełnienie powyższych punktów.

p

Marta Drinčić - psycholog, psychoterapeutka, interwenta kryzysowa, trenerka rozwoju osobistego i zawodowego oraz nauczycielka Jogi Nidra. Na co dzień łączy pracę w gabinecie psychologiczno-psychoterapeutycznym z prowadzeniem programów wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego (webinary, szkolenia, kampanie, programy psychoedukacyjne) dla firm.

Najnowsze wydanie