Przejdź do treści
Aktualności

Inteligentne ubrania. Czym są i jak mogą wpłynąć na nasze życie?

Do inteligentnych rzeczy powoli przywykamy za sprawą naszego otoczenia. Smartfony, SmartTV czy też całe inteligentne domy weszły już na stałe do naszego życia i sprawiły, że stało się łatwiejsze, szybsze, bardziej kolorowe i ciekawe. Do grupy inteligentnych przedmiotów powoli dołączają teraz także ubrania. Zobacz, czym są i dlaczego mogą być przydatne.

Ubrania to zawsze materiały

Ubranie to ubranie. Musi być zbudowane z odpowiedniego materiału, np. tkaniny, dzianiny czy skóry. Nie inaczej jest w przypadku inteligentnych ubrań, które także są zszytymi ze sobą fragmentami materiałów. Jednak w tym przypadku możemy mówić o czymś zupełnie nowym.

Zwyczajne, klasyczne tekstylia nie nadają się do łączenia z elektroniką. W żaden sposób nie przewodzą prądu (a na pewno nie w sposób bezpieczny dla człowieka) i nie reagują na przesyłane w ten sposób sygnały. Aby zatem powstało inteligentne ubranie, w pierwszej kolejności niezbędne jest jego uszycie ze specjalnie opracowanej tkaniny. Musi ona mieć właściwości przewodzące, podobnie jak wszystkie elementy wykończeniowe, które znajdą się na ubraniu.

Dlatego też w sklepie Botland przygotowany został szeroki dział materiałów ubraniowych (tkanin, nici, rzepów, zatrzasków itd.), które spełniają wszystkie normy materiałów przewodzących i inteligentnych. Pozwalają one na przesyłanie sygnałów elektrycznych bez najmniejszej szkody dla użytkownika, czego rezultatem jest korzystanie z ubrań reagujących na konkretne sygnały.

Sterowanie inteligentną odzieżą

Drugim ważnym krokiem do uzyskania inteligentnej odzieży jest zaimplementowanie właściwych sterowników, czujników i systemu operacyjnego, który pozwoli na sterowanie funkcjami ubrania. Dlatego też w ofercie Botland można znaleźć wszystkie te elementy, zarówno z predefiniowanym działaniem, jak i z możliwością samodzielnego zaprogramowania konkretnych funkcji za pomocą Arduino.

System czujników i sterowników pozwala na zbieranie danych z otoczenia, ich analizowanie i przetwarzanie, a także na decydowanie, w jaki sposób zareaguje ubranie. W najprostszych układach może to być na przykład zapalenie diody, co powoduje powstawanie ciekawych efektów, wykorzystywanych między innymi podczas nagrywania nowoczesnych klipów wideo.

W służbie medycyny

Warto jednak podkreślić, że inteligentne ubrania to nie tylko zabawka dla dużych i małych. Są one wykorzystywane również w celach diagnostycznych, wyraźnie odciążając personel medyczny. Inteligentne ubrania wyposażone w specjalne czujniki ruchu mogą na przykład analizować sposób poruszania się pacjenta. W ten sposób pomagają w identyfikacji jego ograniczeń motorycznych i w wizualizacji wypracowanych wzorców ruchu.

Zebrane w ten sposób dane są zgodne z klasycznie zbieranymi danymi (przez personel medyczny). Ułatwiają jednak odczyt informacji, przyspieszają proces zdobywania danych i wymagają mniejszych nakładów ze względu na brak asysty człowieka. Jednocześnie pozyskiwane za pomocą czujników dane o wysokiej precyzji mogą posłużyć do projektowania indywidualnych planów leczenia i rehabilitacji.

Najnowsze wydanie