Przejdź do treści
Aktualności

Ponad 500 mln zł dla polskich firm, które ucierpiały na Brexicie

W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej startuje długo oczekiwany program, który ma pomóc polskim przedsiębiorcom w walce z negatywnymi skutkami brexitu. Re_Open UK będzie realizowany w ramach pobrexitowej rezerwy dostosowawczej, której wartość pomocy dla przedsiębiorców wynosi ponad 116 mln euro (ponad 500 mln zł). Program jest podzielony na etapy. W pierwszym, który rozpocznie się w lipcu pula pomocy wyniesie 62,5 mln euro (około 300 mln zł).

z

Program Re_Open_UK jest skierowany do polskich firm, które ucierpiały przez Brexit. W większym stopniu skorzystają z niego mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, ponieważ dla nich przewidziane jest blisko 70 proc. dostępnych środków pieniężnych. Formuła programu jest odpowiedzią na potrzeby polskich przedsiębiorców związanych z rynkiem brytyjskim, którzy wyrazili je w badaniu ankietowym.

W lipcu firmy będą miały możliwość aplikowania o dofinansowanie. Unikalną wartością Programu jest możliwość składania wniosków, które będą łączyły zarówno zadania miękkie jak i inwestycyjne. Przedsiębiorca będzie mógł zniwelować negatywne skutki, które go dotknęły m.in. poprzez: dostosowanie firmy do nowych uwarunkowań prawnych (szkolenia, doradztwo, modele biznesowe), zrealizować projekty inwestycyjne (maszyny, linie produkcyjne, środki trwałe), zmienić kierunek eksportu poprzez udział w międzynarodowych targach czy misjach gospodarczych, (dotychczasowy produkt – nowy rynek zbytu, nowy produkt – Wielka Brytania) oraz  dla tych, którzy nie chcą realizować projektów długofalowych, będą mogli w ramach działania „Brexit bez straty” sfinansować już poniesione koszty od stycznia 2020 w związku z brexitem.

Zbudowaliśmy ekosystem biznesowy oparty na kilkunastu programach dający przedsiębiorcom możliwości rozwoju i bufor bezpieczeństwa. Do naszej oferty dołącza projekt Re_Open_UK, który jest odpowiedzią na potrzeby sygnalizowane przez polskie firmy. Otwieramy nowe możliwości przed firmami, które ucierpiały przez Brexit. Dzięki rezerwie wielkości blisko pół miliarda złotych będą mogły wzmocnić swoją obecność na rynkach zagranicznych, zainwestować w globalny marketing, zwiększyć bazę biznesowych kontaktów, wypracować nowe łańcuchy dostaw, czyli wdrożyć plan, który pozwoli im zniwelować straty związane z Brexitem. To realne narzędzie wsparcia, które Łódzka Strefa uruchamia dla wszystkich polskich firm już na początku lipca – mówi Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes Łódzkiej SSE

– Re_Open_UK to szansa dla firm na odwrócenie negatywnych skutków Bexitu. Statystyki zebrane przez ekspertów z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej pokazują, że po brexicie polski eksport do Wielkiej Brytanii spadł o blisko 12 proc. Program może pomóc wielu polskim firmom powrócić na rynek brytyjski, eksportować więcej towarów bądź zdobyć alternatywne rynki – dodaje Marek Michalik, prezes Łódzkiej SSE.

– Nasza firma działa w branży kosmetycznej, brexit wywarł wpływ na  funkcjonowanie firmy. Największym problemem były formalności związane z przygotowaniem dokumentów np.; dotyczące reguł pochodzenia produktów, rejestracja ich w odpowiednich bazach. Chcielibyśmy skorzystać z profesjonalnego doradztwa i szkoleń, które pomogą nam dostosować firmę do nowych wymogów. Liczymy na wsparcie z Programu Re_Open UK – mówi Józef Szmich, Delia Cosmetisc Sp. z o.o.

Prowadzę jednoosobową działalność w branży przewozowej. Moja firma każdego dnia zmaga się ze skutkami brexitu. Wydłużone kontrole celne,  powroty na pusto, nowe wymogi sprawiają, że jako mały przewoźnik tracę codziennie na brexicie. Chciałbym otrzymać  środki na zrekompensowanie poniesionych strat oraz dostosowanie mojej firmy do zmian wywołanych brexitem. Liczymy na Program Re_Open UK. – wyjaśnia Patryk Kędroń, Polcar-Logistics

– Nasza firma działa w branży TSL. Brexit wyjątkowo dotknął sektor transportu. Największym problemem są dla nas dodatkowe opłaty i formalności, postoje na granicach, które powodują zmniejszenie popytu na transport transgraniczny. Skomplikowane odprawy celne zakłócają płynność dostaw, a tym samym firmy ponoszą straty.

Chcielibyśmy uzyskać wsparcie w związku z poniesionymi stratami, ale też chętnie skorzystamy ze środków na inwestycje czy szkoleń dla pracowników, które pomogą nam dostosować firmę do nowych wymogów. Mamy nadzieję, Program Re_Open UK pomoże nam wyjść na prostą z brexitem – tłumaczy Bartłomiej Dobosz, Cordis Logistics.

Najnowsze wydanie