Przejdź do treści
Aktualności
Sylwetki

Iga Świątek - mistrzyni bezdyskusyjna

Nigdy wcześniej nie było polskiej mistrzyni w Wielkim Szlemie. Iga Świątek od początku turnieju dyktowała warunki i grając jak w transie doszła do finału Roland Garros. Nie przegrała ani jednego seta.

Iga Swiątek od dziecka wiedziała, że gra w tenisa jest tym, co chce robić. To obecnie najlepsza polska tenisistka, triumfatorka turnieju wielkoszlemowego Roland Garros 2020. Pochodzi ze sportowej rodziny – jej tata Tomasz uprawiał wioślarstwo i w 1988 roku reprezentował Polskę na igrzyskach w Seulu.

q

Jako młodziczka i kadetka odniosła wiele sukcesów w Polsce i za granicą, m.in. triumfując w deblu w mistrzostwach Europy (2015 i 2016). Od początku wyróżniała się dość ofensywnym stylem gry i mocnym serwisem. W juniorskim tenisie odniosła kilka znaczących sukcesów – największy to wygrany w 2018 roku Wimbledon. Drugi juniorski wielkoszlemowy triumf Świątek odniosła w deblu na kortach Rolanda Garrosa w 2017 roku.

Przełom w zawodowej karierze to 2019 rok, gdy 18-letnia Iga wkroczyła w dorosły tenis, startując już we wszystkich największych i najbardziej prestiżowych turniejach – włącznie z Wielkimi Szlemami oraz Indian Wells czy Miami. Zdarzało jej się pokonywać gwiazdy (np. Caroline Wozniacki czy mistrzynię olimpijską Monicę Puig). Pod koniec kwietnia po raz pierwszy awansowała do czołowej setki listy WTA, a sezon zakończyła na 49. miejscu.

q

Przełom nastąpił kilka miesięcy później, w rozgrywanym wyjątkowo jesienią turnieju Roland Garros. Iga Świątek wygrała turniej, przechodząc do historii polskiego tenisa jako pierwsza mistrzyni Wielkiego Szlema w singlu. Polka wygrała turniej bez straty seta, a po drodze pokonała m.in. rozstawioną z jedynką Simonę Halep i szóstą rakietę świata Sofię Kenin w finale. Sukces dał jej awans na rekordowe 17. miejsce w rankingu WTA.

Prywatnie Iga jest wielką fanką muzyki rockowej, serialu „Mad Men” i książek Kena Folletta. Chętnie wykazuje się też w kuchni – włoskie tiramisu o prymat wśród ulubionych potraw rywalizuje z daniami hinduskimi, koniecznie w wersji mniej ostrej!

Lexus Polska zaprosił do współpracy najbardziej utalentowaną tenisistkę młodego pokolenia – Igę Świątek w połowie 2020 roku. Upór w dążeniu do perfekcji i inteligencja to cechy, które zdecydowanie łączą tenisistkę z luksusową marką motoryzacyjną. Umowa uwzględnia branding, a logotyp marki Lexus pojawił się na oficjalnym stroju turniejowym zawodniczki.

 

Najnowsze wydanie